Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dolní Žandov a armáda

6. 3. 2008

     Samotná obec se nestala pouze přechodným domovem vojáků Pohraniční stráže, ale i vojáků Československé lidové armády. V roce 1956 byla postavena vidová hláska protivzdušné ochrany státu č. 153 v hraničním pásmu nad osadou Brtná (více ve stati Odkazy na současnost) včetně roty a  věže na Dyleni, postavené v letech 1967-70.

  

     Pro mnoho bývalých vojáků je pojem Dolního Žandova spojen s tankovou a pěchotní střelnicí. Původní pěchotní střelnici pro posádku Mariánské Lázně vybudovanou v 50. letech v prostoru Lískovce (vpravo od silnice Valy – L. Kynžvart) nahradila střelnice Dolní Žandov.

  

     Pro tyto potřeby byly pro armádu v roce 1961 vyčleněny pozemky tehdy zrušeného JZD Úbočí a JZD Dolní Žandov na úpatí Slavkovského lesa. V roce 1962 byla zahájena výstavba  tankové a pěchotní střelnice, která pokračovala nepřetržitě podle podmínek a potřeb až do roku 1976. Pro potřebu tankové střelnice byla postavena řídící věž a 4 pojezdové dráhy na straně údolí svažujícího se ke Kynžvartskému potoku a na protilehlé straně směrem pod les   řada pojízdných drah terčů v podobě maket tanků a transportérů. Pro střelbu se používaly tankové kulomety nebo vložené hlavně do tankových děl. Pěchotní střelnice byla vybavena pouze řídící věží.

  

     Současně se zřízením této střelnice bylo vyhlášeno a označeno území ohrožené střelbou ve směru do masivu Slavkovského lesa, ohraničené na severozápadní straně údolím lesa od Úbočí, cestou na Lazy a lesem do Kynžvartu. Toto území bylo přístupné pouze v době, kdy nebyly prováděny ostré střelby.

  

     V samotném Dolním Žandově bylo zejména v podzimních a zimních měsících zřetelně slyšet  houkání sirény při zahájení střeleb, včetně tankových motorů a kulometných dávek. V letech  1969 – 71 byl na střelnici v rámci redislokace umístěn 20. samostatný tankový prapor 20. motostřelecké divize Karlovy Vary. Tank T 34 umístěný v té době na podstavci u vjezdu někdo výhodně po roce 1989 zprivatizoval.

         

     V souvislosti se změnami mezinárodní situace po roce 1989 i změnami v naší armádě,  začala střelnice postupně měnit svůj charakter a tanková střelnice ztratila své opodstatnění již v roce 1995. Do roku 2005 byla využívána pěchotní střelnice postupně rušenými útvary z Hamrníků, Chebu a Klimentova.

   

     Věhlas a možná i mezinárodní uznání přinesla Dolnímu Žandovu pomoc při organizaci a konání střeleckých závodů, pořádaných organizací SVAZARM (později AVZO) Cheb již v roce 1990 pod názvem FREE CONTEST u příležitosti výročí ukončení 2. světové války, vždy v dubnu každého roku. Původní střelecká soutěž vojenských družstev, tehdy armád ČSFR, NSR, USA a SSSR se během doby rozrostla na soutěž více než 250 tříčlenných družstev z řady států (dokonce i vojenských přidělenců Číny a Egypta). I když se tato soutěž naposledy konala na Žandovské střelnici v roce 2002, mnozí účastníci, kteří jezdí na tuto soutěž opakovaně, na Dolní Žandov vzpomínají pouze v dobrém. Stejné to bylo i s další střeleckou soutěží  pořádanou pro velký zájem na Žandovské střelnici – Český lev – vždy k výročí  vzniku Československa v říjnu každého roku.

    

     V současné době objekty střelnice chátrají, jako všechny další objekty opuštěné armádou (viz. foto) i přes snahu armády alespoň trochu ohlídat  majetek před  vandaly a sběrači kovů. Jediný nechátrající je krásný ovocný sad založený správcem střelnice.

     Vcelku sympatické využití tohoto prostoru je nyní pro „Hysterical party“, kde hřmění tanků a střelbu nahradil rachot kapel.

   

     Třeba nebude dlouho trvat a bude tento, v současné době opravdu hezký kout přírody,  navrácen po pyrotechnickém vyčištění ministerstvem obrany obecnímu úřadu k dalšímu využití. I když to pro obec bude spíše danajský dar, v návaznosti na golfové hřiště, budované v současné době v prostoru navazujícím na střelnici od zámku Kynžvart, bude možno tento prostor využít pro rozvoj sportovních nebo podobných zájmových aktivit.

    

     Díky své strategické poloze je v okolí Dolního Žandova řada podzemních objektů, vybudovaných v 60. letech pro potřebu naší armády. I tyto objekty se stávají terčem nájezdů  sběračů kovů (viz .foto) a tyto úkryty jsou odkrývány a devastovány. Třeba si armáda do budoucna poradí i s tímto problémem.

   

Ing. Petr Novák

------------

Jinou fotogalerii vojenské střelnice a cvičiště v Dolním Žandově si můžete prohlédnout  ZDE.

Fotogalerie zařízení ČSLA, umístěného na vrcholu hory Dyleň - odkaz na stránky  ZDE.

 

Náhledy fotografií ze složky Dolní Žandov a armáda

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

1987 1989

(Július borbas, 9. 1. 2020 20:21)

Ozvete,keď ma pamatujete veľ toto bol major psecek

Vzpomínka na vojnu.

(Honza Kalivoda, 19. 3. 2018 20:16)

Zdravím všechny,kdo budou číst moje řádky.Sloužil jsem jako voják ZVS v D.Žandově u tankového praporu jako nabíječ a střelec tanku T 54 Modest v letech 1969-1971,pod velením npr.one Cvika.Vzpomínám na hezká ,mladá léta zde prožitá i když někdy to bylo krušnější,ale dalo se to zvládnout.Nádherný kraj,příroda,lidé,léčivé kyselky,vycházky k Vencovi na pivo.Bydlím v Hodoníně na jihu Moravy a mým snem je,podívat se alespoň ještě jednou do těchto nádherných míst.Uvítal bych,pokud by mně mohl někdo z tehdejších vojáků kontaktovat přes e-mail..honzahodo@seznam.cz.Děkuji a jsem s pozdravem Honza.

Vojenská střelnice.

(Mirka Trepková, 9. 3. 2008 16:55)

Děkuji za pěkné příspěvky, jsem ráda, že jste nám zachoval věrnost a naše stránky obohacujete svými příspěvky a fotografiemi.