Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dolní Žandov a Pohraniční stráž

29. 2. 2008

    

     K historii obce po roce 1945 po odsunu občanů německé národnosti a dosídlení  českým obyvatelstvem z vnitrozemí a reemigranty patří neodmyslitelně i působení Pohraničního útvaru SNB L.Kynžvart do roku 1951 a posléze od roku 1951 do roku 1972 útvaru Pohraniční stráže. I když je v současné době služba Pohraniční stráže napadána, pro toho, kdo zde žil a pracoval je přítomnost Pohraniční stráže v obci  chápana jako významný stabilizující prvek. Pamětníci v obci si jistě vzpomenou na začátky přítomnosti Pohraniční stráže v Dolním Žandově. Pro kasárna praporu PS byla vybrána budova bývalého hotelu „Dyleň“ u nádraží, která byla rozšířena v roce 1952 o blok s kuchyní  a ubytovací částí a postupně s dobudováním garáží a stájí pro služební koně. Zhruba do roku 1957 byly koně umístěni ve dvou objektech přímo v obci v místě již nestojící budovy na křižovatce u autobusové zastávky. Pro vojáky z povolání byly postaveny v roce 1953 u kasáren finské domky a v roce 1956 vojenské bytovky u nádraží. K útvaru patřilo i fotbalové hřiště a pistolová střelnice v prostoru dnešních výrobních hal. Pěchotní střelnice pro útvar byla vybudována  nad osadou Brtná v místě nazývaném „Bílá cesta“. Jako spádová obec pro roty PS  Oldřichov, Liščí farma (Dyleň) a Staré Mohelno byl rovněž D. Žandov nepostradatelný. Rodiny osob z povolání žijící na těchto rotách (děti a manželky) byly denně přiváženy do Žandova do školy nebo práce. Jako jediná hospoda v obci  pro vojáky základní služby i z povolání byla hospoda „ U Čuříka“, později hospoda „Pod kostelem“ (Kulturák) nebo v Horním Žandově „ U Štorcha“. Tam se vždy končilo písní „Na starém Mohelně, na státní hranici, je parta péesáků, své vlasti sloužící. Když jsem tam sloužíval, samopal nosíval, za jasných, za večerů, na milou vzpomínal. Na milou vzpomenu, centáček ustřihnu, každý den v 16 hodin cenťáček zahodim. Vy naši bažanti, kteří tu zůstanete, střežte to tady bděle, my jdem do pr..( civilu)."

  

     Vznikem hraničního pásma byl pro místní obyvatele omezen volný pohyb směrem od železniční trati na Brtnou. Hraniční pásmo, přístupné na propustky, se postupně posouvalo v průběhu doby od železniční trati po okraje lesa nad Brtnou a nakonec až na horizont kopců pod Dylení. Do roku 1965, kdy byl zrušen elektrický drátěný zátaras, bylo v blízkosti  tohoto zátarasu  navíc „Zakázané pásmo“ slangově nazývané „Černé“.

  

     Přítomnost Pohraniční stráže  v obci byla i jedním z faktorů klidného života v obci. Jako kluk si vzpomínám, že vojáci byli u všeho. Ať se jednalo o kulturní vystoupení, dětské dny, promítání filmů ve vojenském kině, vedení pionýrských oddílů, brigády v JZD, fotbalové zápasy nebo vojenská hudba na vesnických zábavách. V některých případech posloužila i praporní ošetřovna jako první pomoc při zranění. Proto i někteří z vojáků základní služby se v Dolním Žandově oženili a jsou tam dodnes. Téměř všechna dospělá děvčata v té době v obci se vdala právě za vojáky Pohraniční stráže.

    

      Stojí za to připomenout, že služba Pohraniční stráže nebyla vždy jednoduchá. Svědčí o tom i události, při kterých se D. Žandov dostal do povědomí nejen místních obyvatel.

      30.11.1952 na nádraží v Salajně byl při ozbrojeném střetnutí s pohraniční hlídkou usmrcen Z.Šnajdr, který proti hlídce provádějící kontrolu osob použil ruční granát.

      12.7.1960 se pokusili dva ozbrojení vojenští zběhové odcizit  v Úbočí  motocykl. Při útěku z místa činu byli pronásledováni  skupinou vojáků PS vedených kpt. Časárem a okrskářem VB npor. Kepkou. Nad obcí Úbočí v lesním masívu došlo ke střetnutí za použití zbraní při kterém byl usmrcen vojenský zběh I. Jiran. Jména obou zastřelených jsou uvedena na Památníku Železné opony na Svatém Kříži u Chebu. Při pronásledování  zběhové zastřelili  psa Kazana  praporního psovoda Krušiny. Pomníček Kazana byl v místě vchodu do budovy ve dvoře. Zrušen byl až při výstavbě nových objektů.

     Nezanedbatelná byla i pomoc vojáků  při likvidaci srážky vlaků u Salajny v roce 1961 kde se srazil motorový osobní  vlak s lokomotivou.

     V roce 1953 bylo žandovské nádraží  využito při natáčení filmu „Severní přístav“. Československý armádní film natočil v roce 1964 v Žandově a okolí film „Časárova skupina“ o ozbrojeném střetnutí příslušníků Pohraniční stráže.

  

     Po reorganizaci v roce 1972 byl pohraniční útvar Dolní Žandov nahrazen „Stavební výrobou Federálního ministerstva vnitra“, jejíž součástí byl stavebně montážní prapor a která začala za pomoci vojáků základní služby budovat nové objekty pohraničních rot na západní hranici. Zázemí této organizace si vyžádalo i prodloužení drážní vlečky do objektu a výstavbu nových ubytovacích i výrobních kapacit. Byl rekonstruován kuchyňský blok, postavena kotelna na dřevní štěpky, vybudovány provozy na zpracování dřeva od katru po finální výrobu, v té době moderní provoz výroby tvárnic suchého zdění, výroba zámečnických a klempířských prvků, včetně skladových kapacit stavebního materiálu. Práci v této organizaci našlo hodně lidí z Dolního Žandova i okolí. Stavební výroba se podílela na řadě akcí v obci , např. na výstavbě nového fotbalového hřiště nebo výstavbě panelových domů za poštou a nového objektu základní školy. A jak Stavební výroba dopadla po roce 1989, již není třeba popisovat. Díky úspěšné privatizaci „ pražských privátizátorů“ byl  objekt včetně výrobních zařízení rozprodán  a v současné době po rozprodání výrobních strojů a zařízení  spokojeně chátrá. Jedna z výrobních hal tohoto objektu v současné době posloužila jako skládka  komunálního odpadu z Německa.

  

Ing. Petr Novák

 

Odkaz na stránky s podobnou tématikou     -    ZDE anebo ZDE.

 

Náhledy fotografií ze složky Dolní Žandov a Pohraniční stráž

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KřK Dolní Žandov

(Jaroslav Vacek , 29. 3. 2015 1:25)

Ahoj všichni kdo jste sloužili v Dolním Žandově, od podzimu 1973 do jara 1975 byl v Dolním žandově KřK (krátkodobý řidický kurz). Nevím proč se na toto období zapomíná, proč se zapomíná na majora Bočka, kapitána Vandírka, kapitána Valentu, majora Dobeše, na instruktory KřK četaře Janstu, Hendrycha, Michala, Vacka, Venclíčka, Čudu, provianťáka Horáka, nadpraporčíka Roztočila a na další a další , kteří zde v tomto období, v období " hluboké normalizace" sloužili. I oni zde odvedli kus podstivé práce.

Spomienka

(Igor Sepeši, 15. 1. 2015 20:33)

Som z východneho Slovenska slúžil som v rokoch 87-89 pod mjr. Tvrdoňom. Videl som fotky,je to smutny pohľad škoda

Hrom z Dyleně,oslovte své kamarády na sraz Pohraničníků.

(Drexler Zdeněk, 11. 2. 2014 2:53)

Dobré ráno,mám na dnešek lehkou noc a tak usedám a bloudím a čtu tady příspěvky.Chtěl bych napsat všem kamarádům od PS,kteří sloužily v Dolním Žandově na pracovním prapoře který pro nás dělal a byl nezbytnou součástí ochrany státní hranice,jelikož zabezpečoval materiální a odborný sisitém technického zabezpečení,atd.Loňského roku byl clelostátní sraz na Dyleni Věž a jsem velice rád že se tam dostavily a hrdě se hlásily k Pohraniční stráži a že těch chlapců z Žandovského pracovního Praporu nebylo málo.Byly tam nejen Dyleňáci ale i kluci z Mohelna,Mítiny,Slatiny Ašáci,Chebáci prostě kluci od Pohraniční Stráže.Letošní sraz se koná 12.7.2014,Sraz je v Dolním Žandově Vítám kluky všech ročníků ahoj Hrom z Dyleně

Dokument. film: "ČASÁROVA SKUPINA".

(Ivan Soukup, 30. 12. 2011 16:59)

Sloužil jsem na Svatém Kříži v r.1963-1965. Tento film jsem zhlédl jako přisl. PS, v základní službě. Od té doby po tomto dokumentu pátrám. Můžete mi Vy, neb někdo jiný v tomto směru pomoci? Na Dolní Žandov mám mnoho vzpomínek. 5. Chebská tam měla prapor a mimo jiné nás v řijnu 1965 zde propouštěli do civilu. Předem Vám ivšem ostatním děkuji za pomoc a zdravím všechny Dolno-Žandováky. Srdečně Váš Ivan Soukup.

Re: Dokument. film: "ČASÁROVA SKUPINA".

(Petr Novák, 10. 7. 2013 17:28)

Tento film jsem získal z onoho "Ústavu" a mám ho k dispozici na DVD.Pokud máte zájem mohu poskytnout,lze ho přehrát ale pouze v počítači.Stačí napsat na salajna1@seznam.cz

K článku...

(deracles@post.cz, 30. 6. 2008 17:54)

Dle stylu soudím, že autor je starším člověkem (min. 40 let a více). Článek je velmi vyváženým svědectvím z pohledu člověka - obyvatele D. Žandova. Pane Nováku, rád bych s Vámi někdy podiskutoval...

Re: K článku...

(josef.talaš@ centrum.cz, 2. 2. 2012 19:30)

Sloužil jsem v Dolním Žandově roku 1975-1977 jaro, vte době jsme to všechno stavěli, stolárnu, katr, bylo to super, hrávali jsme za Žandov fotbal,mám na tu dobu krásné vzpomínky.Byl bych rád kdyby se mi sté doby někdo ozval.Josef Talaš

Dokument. film: "ČASÁROVA SKUPINA".

(Ivan Soukup, 30. 12. 2011 17:00)

Sloužil jsem na Svatém Kříži v r.1963-1965. Tento film jsem zhlédl jako přisl. PS, v základní službě. Od té doby po tomto dokumentu pátrám. Můžete mi Vy, neb někdo jiný v tomto směru pomoci? Na Dolní Žandov mám mnoho vzpomínek. 5. Chebská tam měla prapor a mimo jiné nás v řijnu 1965 zde propouštěli do civilu. Předem Vám ivšem ostatním děkuji za pomoc a zdravím všechny Dolno-Žandováky. Srdečně Váš Ivan Soukup.

zdravím

(skaloš, 28. 12. 2011 15:40)

sloužil jsem tu vr.1982-1983 pod vel. roty maj.Benda.

Incident 1952 nádraží Salajna

(Vladimíra, 19. 12. 2011 21:06)

Dobrý den, pane inženýre, dalo by se prosím Vás zjistit něco bližšího o této události? Zdeněk Šnajdr byl pravděpodobně můj strýc. Máte-li nějaké poznatky (i legendy, já už si to nějak přeberu), ozvěte se mi prosím na largoapasionatazavinákseznam.cz

Hrozné

(Radek, 22. 9. 2011 19:39)

Byl jsem se po více jak 25 letech podívat na místě činu , jak se píše v detektivkách a nestačil jsem se divit jak toto místo bylo zdevastováno . Bohužel doba je taková a je mi to líto . Opuštěné domy a výrobní prostory , škoda . A pane Panenka máte pravdu , pivo Primátor je opravdu skvělé .

malá chybička

(Ing. Václav Panenka, 18. 11. 2010 10:19)

Dobrý den, sloužil jsem také v Dolním Žandově , právě k kritickou dobu přestřelky na Úbočí. Ten důstojík PC byl kpt. Časar (krátce) . Rotný Krušina - psovod Kazana, odešel po té také do civilu a působil jako stárek v Pivovaru Náchod. Má i dost velké zásluhy o zlepšení značky PRIMÁTOR. Vím , že dost lidí z Úbočí se po té odstěhovalo. Dost je tam rušil pobyb vojáků i zběhů. Nikde se o těchto údálostech nepíše. Došlo i k natáčení několika filmů, kde si "odloužili i někteří psy PS".

pohraničník

(Renda, 27. 2. 2010 11:22)

Zdravím všechny pohraničníky,já jsem sloužil na Dyleni v letech 87-89 jako psovod.Chtěl bych tímto pozvat byvalé PS na setkání v kempu Jedlová u Staré Vody v květnu 2010.Podrobnosti jsou na www.Vojensko.cz

kdo se pta

( wagner, 10. 10. 2009 21:04)

kdo se pta ,kdo sloužil v 88-90 ja sem tam sloužil kotelník na tvarnicarne.

odepiste

(karel, 1. 9. 2009 20:30)

najdou se ročnik 1988-90 kamaradi kteři tam sloužili pohraničnici

Děkuji

(Pavel, 22. 1. 2009 15:27)

Děkuji vám pane Novák, članěk je opravdu zajímavý. Svým způsobem jsem taky pamětník. Byl jsem jedním z těch, kdo tento prapor na jaře v roce 1991 likvidovali a byl to trochu divný pocit. Když jsem viděl, jak to s areálem dopadlo, bylo mě z toho smutno.

Zajímavý článek.

(Pohranicnik.bloguje.cz, 25. 10. 2008 12:43)

Článek mě rovněž zaujal.
Nebude-li autor proti,dovolil bych si jej "přetisknout" na svém webu.

http://pohranicnik.bloguje.cz/

S pozdravem: Zdeněk ( pohranicnik@bloguje.cz ).